Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Piknik Historyczny przy bunkrze zakończony Apelem Poległych

Utworzono dnia 29.09.2023

23 września 2023r. odbyła się 2-ga edycja Pikniku Historycznego zorganizowanego przez Wójta Gminy Kochanowice wraz z pracownikami Urzędu Gminy oraz z  Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. W ramach Pikniku Historycznego przygotowana została „wioska powstańcza”, która oddała warunki i klimat tamtych, wojennych dni. Zorganizowano Punkty Rekrutacyjne z możliwością zapisu do  udziału w powstaniu  śląskim otrzymując na pamiątkę biało czerwoną opaskę  natomiast  dzieci pamiątkową flagę. Powstał także Punkt Mobilizacyjny - siedziba zapisu do 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, gdzie można było otrzymać kartę mobilizacyjną. W ramach wioski powstańczej działała  także Poczta Polowa – w ramach której rozdawane były tematyczne gazety, pocztówki z  Muzeum Czynu  Powstańczego w Górze św. Anny. W obsługę poczty polowej jak i punkt rekrutacyjny oraz mobilizacyjny zaangażowali się uczniowie ZS w Kochanowicach z Klubu Rowerowo Historycznego pod kierunkiem nauczyciela Mariusza Żymierskiego. Ważnym elementem wioski powstańczej był Szpital  Polowy, który   umożliwiał bliższe przyjrzenie się  wyposażeniu i pracy sanitariuszek w czasie wojny. W role pielęgniarek wcieliły się pracownice Urzędu Gminy w Kochanowicach. Nieopodal wioski powstańczej odbyły się pokazy działoczynu z oryginalną  z 1938r. armatą Bofors 36, pokaz dynamiczny tankietki TKS i  ciągnika artyleryjskiego Pzinż w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułku Piechoty oraz współpracy z Muzeum Śląskiego Września 1939r.

Niemałym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie odbioru sygnału nadawanego alfabetem Morse’a poprowadzonego przez Mariusza Węgorka Prezesa Klubu Krótkofalowców Ziemi Lublinieckiej. Szkolenie odbywało się wraz z pokazem 2 oryginalnych z czasów wojny radiostacji /krótkofalówek. Szkolenie było przydatne przede wszystkim osobom chcącym wziąć udział w Konkursie Odbioru sygnału - krótkiego hasła nadawanego drogą radiową alfabetem Morse’a. Konkurs przeznaczony był dla dzieci szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorosłych. Aby ułatwić uczestnikom konkursu rozpoznanie sygnałów, rozdano ściągi w postaci napisanego alfabetu Morsa. Pierwsze 3 osoby z każdej kategorii wiekowej, które poprawnie odczytały hasło otrzymały bardzo atrakcyjne nagrody.

Uczniowie ZS Kochanowice Klubu Rowerowo-Historycznego z nauczycielem historii p. Mariuszem Żymierskim na czele przygotowali stoisko z na którym można było zjeść podpłomyki z miodem, ziemniaki pieczone na blaszce. Zapewnili także atrakcje dla dzieci: strzelanie z łuku, strzelanie z procy, rzucanie podkową do celu, łowienie ryb, gra w szachy. Wszystkie atrakcje były przygotowane w odpowiednim wojennym klimacie. Każdy wygrany uczestnik otrzymał upominek ufundowany przez Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach.

Kolejną atrakcją było poszukiwanie skarbów wykrywaczem metali przygotowany przez GCKiI a poprowadzony przez drużynę harcerską „Czarne Orły” z phm Ewą Majczak na czele. Dużym zainteresowaniem cieszyły się  stoiska: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, wystawa poświęcona żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, przygotowaną przez Prezesa Stowarzyszenia Mariana Berbesza. Uroczystości towarzyszyła plenerowa wystawa „Alianci na Śląsku” 1920-1922” udostępniona przez Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Podczas Pikniku była okazja podziwiać umiejętności czworonogów w trakcie interesującego pokazu szkolenia psów bojowych SOF K9 Lubliniec poprowadzony m.in. przez Roberta Kopyto. Na Pikniku Historycznym nie mogło zabraknąć grochówki wojskowej, którą ugotowała Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu a  także  kawy zbożowej słodzonej cukrem kamiennym - czyli taką jaką pijano w okresie wojennym - przygotowaną przez p. Gabrielę Swierc z Kochcic oraz „dymfer z kartoflami” przygotowany przez Stowarzyszenie Ratowania Starej Techniki Skansen Lubecko,

Całość Pikniku dopełniły występy artystyczne w wykonaniu: Orkiestry Kochanowicki Young Band, pod batutą Tomasza Dulskiego; młodych artystek z sekcji wokalnej Gminnego Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach - Elizy Nowak oraz Oliwii Gawron przygotowane przez instruktora Dominika Matuska; Dziecięcy chór Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kochcicach pod kierunkiem Katarzyny Kawki ; części wokalnej Kochanowickiej Biesiady reprezentowaną przez Piotra Grusa, Krzysztofa Poradę, Krzysztofa Bogusa. Na scenie zaprezentowały się także wokalistki w Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz Zespół EL.PANK.EL.

Piknik Historyczny zakończył uroczysty Apel poległych przygotowany i odczytany przy bunkrze przez prezesa Stowarzyszenia Rodziny Wojskowej 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty przy udziale uczniów ZS w Kochanowicach w mundurach i flagami w dłoniach. Efekty dźwiękowo/świetlne wprowadziły wszystkich zebranych w chwilę zadumy. Apel poległych zakończyła salwa honorowa z armaty w wykonaniu Bractwa Kurkowego w Tarnowskich Górach.

Piknik Historyczny nie mógłby się odbyć, gdyby nie pomoc, życzliwość wielu instytucji i wolontariuszy m.in. OSP Lubecko, OSP Kochcice, ZS Kochanowice, ZSP Kochcice, SP w Lubecku. W sposób szczególny pragnę podziękować za wsparcie finansowe: Fundacji Polska Grupa Zbrojeniowa w Warszawie, Firmie Maskpol w Konieczkach z Gminy Panki oraz Posłowi Ziemi Lublinieckiej panu Andrzejowi Gawronowi.

Wszystkim którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację Pikniku Historycznego składam w imieniu organizatorów serdeczne podziękowania.

 

                                                                                         Małgorzata Derkowska

                                                                           Dyrektor GCKiI w Kochanowicach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piknik Historyczny 2023r.

Utworzono dnia 29.09.2023, 16:53

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 18

W poprzednim tygodniu: 112

W tym miesiącu: 437

W poprzednim miesiącu: 589

Wszystkich: 48874